TEL: +355682074039

Vizita nga mjeke profesioniste me aparatet me te avancuara

Tek ne do te gjeni gjithcka per syte tuaj!

Staf i kualifikuar me eksperience shume vjecare

Dyqan optike i pajisur dhe shume afer jush!

www.syze.al | Klientet e klinikes kane 20% ulje per cdo porosi online!

Specialistet me te mire te oftalmologjise

Category Archives: Kuriozitete

Klinika Uzllova | Trupi dhe shendeti 2

Teshtima-170km-ore-557665_365948170169689_983245712_n

1.Blefariti

Bleforiti eshte bombe me veprim te ngadaleshem ne organizmin tuaj. Ai eshte nje semundje infektive qe demton vendin nga ku dalin qerpiket ne kapaket e te dy syve dhe me shume veshtiresi i nenshtrohet kurimit. Nga semundja vuan si pamja juaj e jashtme, ashtu dhe ana funksionale e organizmit, por me shume syte.Bleforiti shfaqet me shenja shume te qarta, te cilat ju shkaktojne vuajtje dhe ulin cilesine e jeteses: kruajtje,skuqje,demtime te kapakeve,demton shikimin, ngjitje te qerpikeve,rritje te sekrecioneve, lotim, ulcera.

2.A e dini se kur njeriu teshtin, si rrjedhim i presionit të lartë në pjesën e sinuseve (mbi qellzën)e cili arrin 170km/orë, po të mos mbylli sytë mund ti humbasi ato ?!

3.A e dini se kur njeriu fle në një krah në rastin e pacientëve me glaukomë mund të ulë shikimin ?!

E fjetura në një krah mund të jetë shkak i rritjes së tensionit asimetrik të syve dhe keqësimit të fushës së shikimit tek pacientët me glaukomë .
Picture3
4.A e dini se ilaçet e zemrës mund t’iu mbrojnë nga verbimi ,i cili  shkaktohet nga diabeti në sy ?!

Kërkimet përkatëse kanë konstatuar ,se preparatet e zemrës të cilët ishin prodhuar për kurimin e sëmundjeve  kardio-vaskulare  ,kanë një aftësi potenciale ,që të ulin rastet e verbimit që lidhen me diabetin në sy.